با یومیک بیشتر آشنا شوید

یومیک به مفهوم خودت بساز و با عبارت انگلیسی Do It Yourself (DIY) یک مفهوم نو و رو به گسترش است. یومیک بیانگر روش ساخت، تغییر و یا تعمیر یک چیز بدون کمک گرفتن از افراد حرفه ای و یا سپردن کار به آنهاست. بصورت علمی تر به نوعی رفتار اطلاق می شود که افراد خودشان با کمک مواد اولیه یا نیمه ساخته به ساخت، تغییر و یا بهبود فرآیند یک چیز می پردازند. عوامل زیادی افراد را به سوی استفاده این روش می کشاند که از آن جمله ارضای حس خلاقیت و موفقیت در به سرانجام رساندن یک کار، تجربه کارهای جدید، صرف جویی اقتصادی و شخصی سازی یک وسیله می باشد.

این سایت در جهت گسترش این فرهنگ گام بر می دارد و تمامی مطالب این سایت که با عنوان "یومیک" در سایت منتشر می شود قابل ساخت و توسعه توسط افراد می باشند. البته واضح است که سطوح یومیک ها با هم متفاوت است و هر یومیک برای هر شخص متناسب نیست. مثلا در سطوح مبتدی، افراد تقریبا بدون هیچ گونه وسیله و ابزار خاص و بدون نیاز به تهیه مواد اولیه پیچیده کار ساخت را خودشان در کمترین زمان انجام می دهند؛ ولی در سطوح پیشرفته افراد نیاز به ابزار، مواد و دانش در حیطه مورد بحث برای ساخت یومیک خواهند داشت. با این وجود تمامی یومیک ها بگونه ای منتشر شده است که برای همه افراد قابل درک باشد و برای دستیابی به این هدف، روش ساخت هر یومیک، بصورت مرحله به مرحله و به همراه توضیحات کامل، تصاویر، ویدئو و فایل ضمیمه مناسب بیان می شود.

چرا بعضی از یومیک ها غیررایگان است؟

اغلب یومیک ها حاصل تفکر، تجربه، جستجو، پیگیری و بهبود چندین تلاش ناموفق اولیه بوده اند که با مداومت شخص به نتیجه مثبت و مفیدی رسیده است. بنابراین شخص منتشر کننده حاصل دانش، تجربه و تلاش خود را به اشتراک می گذارد. تقدیر از وی با مبلغ بسیار ناچیز، حداقل پاسخ مثبت به کاربر منتشر کننده و مشوقی برای تلاش های آتی اوست. با این وجود سایت یومیک تلاش میکند تا درصد بالایی از یومیک ها را بصورت رایگان برای عموم قابل دسترسی قرار دهد.

بادآوری مهم: هدف سایت یومیک به هیچ وجه کپی برداری مطالب از سایت های خارجی و یا داخلی نیست و اجازه منتشر شدن به مطالب کپی شده را نخواهد داد. با این وجود، مدیریت میتواند به دلیل بروزرسانی مداوم و زنده نگه داشتن سایت، قانون سوم از قوانین انتشار موضوع را با صلاحدید خود و فقط برای ترجمه مطالب مفید سایت های خارجی در بازه های زمانی خاص و برای بعضی از کاربران نادیده بگیرد. بدیهی است اولیت انتشار مطالب با مطالب بومی و ساخته شده توسط کاربران می باشد و در صورتی که کاربران بصورت مداوم به انتشار مطالب اهتمام بورزند، به هیچ وجه مطالب سایت دیگر منتشر نخواهد شد.

اگر شما هم یومیکی برای انتشار دارید که تصور می کنید برای دیگران نیز مفید و کاربردی است، آن را به انتشار بگذارید و کاربران نیز از انتشار شما تقدیر خواهند نمود. برای مشاهده راهنمای انتشار یومیک اینجا را کلیک نمایید.